Zondag 8 oktober : De Goodman Moods
Swingende start van het nieuwe jazz-seizoen in Heerenlogement
geschreven door Jemke Visser
Daar zorgde het sextet Goodman Moods afgelopen zondag wel voor! Het als altijd sfeervolle Heerenlogement was tot op de laatste stoel bezet, meer dan terecht bij zo’n voortreffelijk eerbetoon aan de legendarische “King of Swing” Benny Goodman! De bezoekers konden bij heerlijk snelle swingnummers zoals het bekende Avalon zichtbaar al niet stil blijven zitten.
Maar ook de langzamere nummers werden in het Goodman-idioom gespeeld, zoals het tijdloze “Memories of you”. Welke jazzliefhebber kent het niet. En anders wel vanuit de wat geromantiseerde film “The Benny Goodman Story”, met een tot tranen toe geroerde geliefde erbij …
Dat is maar een film. De realiteit hier was swing, zoals jazz-swing behoort te zijn: lichtvoetig- muzikaal, virtuoos, soepel, zonder onrust en “jagen” hoe snel ook en ondersteund door een dito ritmesectie. Blazers weten hoe wezenlijk dat is. In woorden van bandleider Peter Swart (klarinet en tenorsaxofoon): een tapijtje waar je als solist – en wat voor een, evenals zijn kompaan en mede- klarinettist André Jansen – lekker comfortabel op kunt zitten. De meer dan voortreffelijke Jan ter Maat liet horen hoe je als drummer vakkundig en smaakvol begeleidt, zonder overbodig effectbejag.
En bassist Henk Haverhoek liet er geen misverstand over bestaan hoe belangrijk en onmisbaar een goede bassist is. Uiteraard konden pianist Hajé Nordbeck en vibrafonist Hein de Jong ook solistisch prima uit de voeten. Jazz-vibrafonisten zijn er niet in hele grote aantallen. Altijd weer een lust voor het oor, denk maar aan Milt Jackson van het legendarische “Modern Jazz Quartet”. Maar velen zullen zich ook Iionel Hampton herinneren, die in de Goodman-combo’s en later met zijn eigen bigband de zaak aardig op stelten kon zetten.
En zo’n uitstekende vibrafonist in een combo als Goodman Moods … heerlijk!
Zondag 12 november : Dreamland Orchestra
Dreamland Orchestra in Heerenlogement
Afgelopen zondagmiddag was het weer genieten tijdens het tweede CTJH-jazzconcert dit seizoen.
Met authentiek klinkende arrangementen voerden Kurt Weiss (trompet), Leo van Oosterom en Hans Bosch (klarinet en saxen), Tom Stuip (banjo) en Arend Huisman (sousafoon, zang) het publiek terug naar het Amerika van de jaren 20/30, toen de jazz zijn weg had gevonden naar chique theaters en danszalen.
Deze aanstekelijke, speelse jazz, ook bijvoorbeeld te horen als begeleiding in de filmpjes van Stan Laurel en Oliver Hardy kon rekenen op vele liefhebbers. Naast de bigbands, die zich vaak ontwikkelden tot grote showorkesten bleven de kleinere ensembles onverminderd populair.
De muzikanten waren doorgaans van hoog niveau, omdat ze ook in professionele show- en bigbands speelden. Bij de muzikanten van Dreamlands Orchestra is dat niet anders en een enthousiast applaus was daarom terecht hun deel.